یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۵۴
 |  25/ شهریور/ 1399 - 3:43
  |   نظرات: بدون نظر
10 بازدید بازدید

دستیابی به قوه قضائیه هوشمند در تراز انقلاب از اولویت‌های دستگاه قضایی است


رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه:

دستیابی به قوه قضائیه هوشمند در تراز انقلاب از اولویت‌های دستگاه قضایی است

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: دستیابی به قوه قضائیه هوشمند در تراز انقلاب اسلامی به عنوان یکی از راهبردهای محوری دستگاه قضائی در دستور کار قرار دارد که مورد تاکید ریاست قوه قضاییه می باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار و فناوری اطلاعات «مافا» قوه قضائیه، عیسی زارع پور در جلسه با معاونین آمار و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان های کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد ضمن تسلیت سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام و ضمن تقدیر از خانواده بزرگ فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان این‌که دستیابی به قوه قضائیه هوشمند در تراز انقلاب اسلامی به عنوان یکی از راهبردهای محوری دستگاه قضائی در دستور کار قرار دارد که مورد تاکید ریاست قوه قضاییه می باشد، خاطرنشان کرد: اقداماتی که در این مدت صورت گرفته مورد رضایت ریاست محترم قوه قضائیه بوده که این رضایت‌مندی باعث دلگرمی و پشتوانه‌ای برای ما در ادامه کار می باشد و حمایت ایشان یک سرمایه است و از ما خواسته‌اند جهادی کار کنیم و انشالله ایشان هم به صورت جهادی حمایت خواهند کرد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در تأکید به ضرورت توسعه فناوری در قوه قضائیه  گفت: حوزه فناوری می‌تواند قوه قضائیه را متحول کند، شبانه‌روزی و مجاهدانه کار کنید که اقدامات ما می‌تواند گرفتاری‌های مردم را در شرایط اقتصادی و اجتماعی کنونی حل و موجب رضایتمندی مردم از نظام اسلامی شود ؛ ان شاءالله که مورد رضایت خداوند نیز باشد.

زارع پور در ادامه به ساختار جدید مرکز اشاره کرد و گفت: به لطف خدا و با پیگیری‌های صورت گرفته و همچنین حمایت ریاست قوه قضائیه ساختار فناوری قوه قضاییه تقویت شده است و در ساختار جدیدی که ابلاغ شده است مرکز به سه معاونت و سه اداره کل مستقل ارتقا یافته است.

وی ادامه داد :ما ساختار مرکز را تخصصی‌تر کردیم و معاونت فناوری اطلاعات به دو معاونت امور سامانه‌ها و هوش قضائی و معاونت امور زیرساخت و تجهیزات فناوری تقسیم شده است ؛ معاونت خدمات الکترونیک قضائی سومین معاونت است که در واقع توسعه یافته‌ی اداره کل دفتر خدمات الکترونیک است. در ذیل معاونت خدمات الکترونیک قضائی، مدیریت دفاتر خدمات الکترونیک قضائی با همان کاربری قبلی به همراه مدیریت خودکاربری و امور کاربران و اداره تعاملات سازمانی تعریف گردیده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ادامه افزود: با توجه به اینکه بسیاری از خدمات الکترونیکی که انجام می‌شود و روی شبکه قرار می‌گیرد، نیازمند آموزش و پشتیبانی کاربران می‌باشد، وظیفه مدیریت خودکاربری و امور کاربران این است که اولاً خدماتی که قابلیت خودکاربری دارند را احصاء و برنامه‌ریزی کند و در تعامل با معانت امور سامانه‌ها این را الکترونیکی کند و بحث آموزش و پشتیبانی هم به عهده این مدیریت است که با راه اندازی مراکز تماس (call center) بتوانند کار را انجام دهند که از هفته آینده مرکز پشتیبانی شبانه روزی برای چند دسته از کاربران راه اندازی خواهد شد.

زارع پور در بحث تعاملات سازمانی نیز خاطر نشان کرد :  ما حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نوع استعلام را شناسایی کردیم که باید به سمت الکترونیکی کردن آنها برویم. آئین نامه بند «ت» ماده ۱۱۷ قانون برنامه ششم که همه دستگاه‌ها را مکلف کرده استعلامات قوه قضائیه را به شکل الکترونیکی پاسخ بدهند با پیگیری های صورت گرفته دو هفته قبل در هیئت دولت مصوب شد تا تمامی خدمت‌هایی که نیاز داریم از طریق بسترهای ارتباطی الکترونیکی به شکل آنلاین یا به صورت الکترونیکی از دستگاه ذیربط بگیریم.

وی ادامه داد : ما تقریباً هر هفته یک استعلام جدید را راه اندازی می‌کنیم و این نیازمند همکاری دوستان در مرکز است که ساز و کارها و آموزش را به طور جدی دنبال کنند و هم معاونین و مدیران فناوری در استان‌ها که  آموزش همکاران محترم اداری و قضائی را پیگیری نمایند .

در این زمینه زارع پور اظهار امیدواری کرد که روزی را شاهد باشیم که تمام استعلامات به شکل الکترونیکی دنبال شود.

وی به چند نمونه از کارهای در دست اقدام نیز اشاره کرد و گفت: بحث ارتباط با ناجا و شبکه دولت به صورت ویژه و جدی دنبال می‌شود.

وی در پایان به برخی از اقدامات در دست اجرا همچون ساماندهی دفاتر خدمات قضائی، تدوین آئین‌نامه‌ها برای دادرسی الکترونیکی و طرح نوسازی تجهیزات فناوری قوه قضائیه اشاره کرد.

انتهای پیاملینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 16 بازدید

بازدید دیروز: 249 بازدید

بازدید کل : 600023 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر