جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۵:۲۲
 |  23/ آبان/ 1398 - 3:59
  |   نظرات: بدون نظر
12 بازدید بازدید

دشمن از اینکه سیستان و بلوچستان توسعه یافته شود ناخشنود است


حسین دهقان:

دشمن از اینکه سیستان و بلوچستان توسعه یافته شود ناخشنود است

مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلحگفت: دشمنان ما و دشمنان ملت ما از اینکه استان سیستان و بلوچستان بخواهد در وضعیت فوق العاده توسعه یافتگی قرار بگیرد ناخوشایند و ناخشنود هستند.

به گزارش ایسنا، حسین دهقان در نشست همدلان آینده نگر سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: در دو سفری که مقام معظم رهبری داشتند به ویژه در سفر دوم، بیشترین زمان اقامت را در استان سیستان و بلوچستان گذراندند. هر آنچه دولت در مقاطع مختلف زمانی اگر از موضع درخواست از رهبری و تایید ایشان بوده نسبت به این استان را تحقیقا تایید کردند و حتی کارگروه ویژه‌ای در دولت تشکیل شد که بحث توسعه مکران را دنبال می‌کرد و در قانون برنامه ششم قرار بر این شد تبدیل به سازمانی شود که ان‌شاءالله خواهد شد.

 مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح گفت: دولت‌های مختلف در مقاطع زمانی اهتمام ویژه ای به امور این استان داشتند و دارند. امروز سیستان و بلوچستان استان محروم و مظلومی است. در عین حال که بیشترین ظرفیت توسعه‌ای را دارد اما چهره نازیبای عقب ماندگی را با خود به همراه دارد. دولت‌ها همت کردند و می‌کنند، اما فاصله آنچه هست و آنچه باید باشد بسیار فاصله بزرگی است که این موضوع با اهتمام همگانی و پذیرش نقشه‌هایی که می‌تواند تاثیر گذار باشد می توان آن را کوتاه کرد.

وی با بیان اینکه باید در دو سطح به صورت جدی به مسائل این استان را مورد اهتمام جدی قرار دهیم گفت: اولین سطح ملی است. نتوانسته ایم آمایش ملی مان را طراحی کنیم. دوستان کمک کنند تا طرح آمایش استان تهیه شود و اقداماتی که صورت میگیرد در دراز مدت نوعی انسجام، انطباق و یکپارچگی با طرح داشته باشد. در سطح دوم نیز نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا همه زیرساخت‌ها در همه ابعاد آن در حد نیاز توسعه پیدا کند و سپس کارهای جزئی را انجام دهیم.

دهقان بیان کرد: اگر امروز از منظر ژئوپلیتیک و جنبه های جغرافیایی نگاه کنیم می‌بینیم که استان سیستان و بلوچستان استانی با ظرفیت‌های اساسی و قابل اتکا است؛ مرزهای آبی و خاکی و معادن موجود در این استان و جایگاه عمومی و موقعیت جغرافیایی آن می‌تواند خطوط ارتباطی را در حوزه ریلی یا جاده‌ای فراهم کند. همچنین این امکان در استان وجود دارد که می تواند کشورهای آسیای میانه و افغانستان را از بن بست ژئوپلیتیکی خارج کند. همچنین بندر چابهار می‌تواند کشور را جهانی کند در انتهای دریای عمان و در ابتدای اقیانوس هند می‌تواند هند را به ما متصل کند، همچنین معادن بسیار گسترده‌ای در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان جوانترین استان کشور است، گفت: استعداد عظیم انسانی که امروز پرورده شده است باید به بار بنشیند.

مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه بیان کرد: در تاریخ گذشته ما از زمان قاجار تا ابتدای پیروزی انقلاب این استان نادیده انگاشته شده و اهتمامی به آن نشده است و فاصله بسیار طولانی زمانی را از  سرمایه گذاری و سرمایه پذیری و اتفاقاتی که باید درون آن رخ می‌داد با خود به همراه داد. اگرچه در سال‌های گذشته کارهای زیادی انجام شده است اما عقب افتادگی و عقب ماندگی بحث جدی است.

وی گفت: دشمنان ما و دشمنان ملت ما از اینکه استان سیستان و بلوچستان بخواهد در وضعیت فوق العاده توسعه یافتگی قرار بگیرد ناخوشایند و ناخشنود هستند. لذا آنها همه همت و تلاششان را بر چند موضوع گذاشتند که باید به آن توجه کنیم.

ادامه دارد…لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 1836 بازدید

بازدید دیروز: 360 بازدید

بازدید کل : 553444 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر