دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۴۴
 |  26/ فروردین/ 1398 - 12:31
  |   نظرات: بدون نظر
18 بازدید بازدید

مدیر موسسه مالی ولیعصر: کل پولی که از مردم دریافت کرده‌ایم ۱۶۲ میلیارد تومان بوده است


گزارش ایسنا از سومین جلسه دادگاه چند موسسه مالی

مدیر موسسه مالی ولیعصر: کل پولی که از مردم دریافت کرده‌ایم ۱۶۲ میلیارد تومان بوده است

سومین جلسه رسیدگی به پرونده موسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی صبح امروز به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی از نماینده حقوقی سازمان تعاونی روستایی خواست با حضور در جایگاه شکایت خود را اعلام کند.

 نماینده حقوقی این سازمان گفت: اداره امور شرکت برعهده هیات مدیره و مدیرعامل می‌باشد. از جمله تخلفات مسولان شرکت ولیعصر خرید املاک در تهران و… است. مسئولین سوء استفاده کردند و در جهت سواستفاده‌های مالی اقدام کردند و مسایل مالی روستاییان را در سایر بخش‌ها در جهت مصرف اشخاص خاص به مصرف رساندند.  

وی افزود: تعاونی روستایی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است و اداره امور شرکت ها و تعاونی ها مسولیت هیات مدیره انرا برعهده دارند تا سازمان تعاونی مرکز ایران پس از انجام حسابرسی متوجه شد که اعضای هیات مدیره منابع را از تعاونی خارج و صرف مصارف مالی بدون اجازه سهامداران در بخش های دیگر کرده اند مانند خرید مسکن در تهران و امل و مشهد که مغایر با اهداف تعاونی هاست.

نماینده حقوقی شرکت تعاونی روستایی ادامه داد: مسولین تعاونی ولیعصر زیر چتر تعاونی‌ها سوء استفاده کرده اند و به جای خدمات رسانی به بخش کشاورزی در جهت افزایش سود برخی افراد از منابع استفاده کردند که بعد از انجام حسابرسی شرکت تعاونی ایران اقدام به شکایت کرده است.

در ادامه قاضی از امیر حسین آزاد مدیرعامل شرکت تعاونی ولیعصر -متهم ردیف اول پرونده- خواست در جایگاه قرار گیرد و نسبت به اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی و جعل امضای روح‌الله رحمانی زاده و جعل مهر و خیانت در امانت از خود دفاع کند.
 
امیرحسین آزاد در دفاع از خود گفت: بنده هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم و اصلا تخلفی نکردم و در طول فعالیتم در صیانت از اموال مردم تلاش کردم و فکر می کنم کیفرخواست صادره تسویه حساب سیاسی با برخی از افراد است. در جلسه قبل آقای آقامیری نماینده دادستان به اشتباه اعداد مطرح شده در کیفرخواست را بیشتر از ارقام موجود قرایت می کرد که امیدوارم سهوی باشد.

این متهم افزود: مطلب دیگرم در رابطه با برگزاری دادگاه بصورت علنی است و دادگاه علنی یعنی اینکه پخش عمومی داشته باشد نه اینکه خبرگزاری ها مطالبی را از خودشان منتشر کنند مثلا در یک رسانه عکس ساختمانی چند طبقه را منتشر کرده اند و گفتند برای من است که اینگونه نیست. من تخلفی نکردم وباید گفته شود این اتهامات بنا به چه اسنادی است. بنده با بانک مرکزی و دادگاه کمال همکاری داشتم اما بانک مرکزی اصلا بنای ساماندهی تعاونی ها را ندارد.

وی افزود: من از روزی که روی کار امدم صدها نامه به بانک مرکزی ارسال کردم برای اینکه مجوز بگیرم اما جوابی ندادند. بانک مرکزی می گوید که به نامه ها جواب داده است اما چیزی بدست ما نرسیده است، شاید نامه ای که ارسال کردند در کشوی میز محل کارخودشان است. من به مسئولان قضایی نامه نوشتم. آقای سیف اعلام کرده که ۷ هزار تعاونی در کشور هست که من یکی و کوچکترین آنها بودم. چرا تعاونی‌های دیگر به مشکل نخوردند. بعد از ارسال نامه‌ها بانک مرکزی اعلام کرد که می‌توانید تابلوی موسسه مالی و اعتباری فردوسی را نصب کنید و بعداز آن هم گفت که اجازه تاسیس موسسه فردوسی را ندارید  و از تابلوی موسسه آرمان استفاده کنید. بانک مرکزی حتی یک نامه هم به ما نزده و همه چیز را شفاهی اعلام می کند تا هر زمانی که خواست زیر حرفش بزند.

امیرحسین آزاد متهم پرونده ادامه داد: بنده سمتی در تعاونی ولیعصر نداشتم، کیفرخواست طوری تنظیم شده که مطالب خلاف واقع بازگو می‌شود. هر تخلفی که عنوان شده است را شفاف بگویید که من چه کار کردم.  گفتید اموال را بردم. مشخص کنید چه میزان بوده است؟

اگر می‌دانستم در بانک مرکزی چه خبر است از اول وارد نمی‌شدم

وی افزود: بانک مرکزی بنایی برای حل مشکلات ندارد و  سامان دادنی در کار نداشت. من تلاش کردم از بانک مرکزی مجوز گرفتم. متأسفانه در بانک مرکزی یک دربان را نمی‌شود به راحتی دید. یک مؤسسه‌ای غلط یا درست تشکیل شده است اگر می‌دانستم در بانک مرکزی چه خبر است از اول وارد نمی‌شدم. بعنوان مثال تعاونی صالحین و وحدت هم بودند و چطور آنها سامان گرفتند اما موسسه ما ساماندهی نشد.

وی تصریح کرد: چهار مؤسسه وجود ندارد بلکه همان یک مؤسسه فعالیت دارد. من  تنها مجموعه‌ای بودم که کپی سرورم را دادم و کدام بانک این کار را می کند، حتی بانک ملی هم این کار را نمی‌کند و من اگر متخلف بودم سیستم آنلاین تشکیل نمی‌دادم. چه کسی می گوید از موسسه بازرسی نشده است و من بارها به بازرس ها اجازه دادم که بیایند و بازرسی کنند.

بازپرس به من گفت چرا ادامه دادی ول می‌کردی و می‌رفتی

متهم گفت: من  نه یک روز فراری بودم نه متواری. حتی پلیس آگاهی تلفنی مرا احضار می‌کرد و  هر دستوری که دادند را اجرا کردم. حتی بازپرس در مراحل مختلف به من گفت چرا ادامه دادی و ول می‌کردی و می‌رفتی. من بدون هیچ ادله‌ی و با وثیقه ۶۰۰ میلیاردی بازداشت شدم.

این متهم  افزود: مشخص نیست که چه جرمی داشته ام. آقای قاضی آبروی مومن بالاتر از خانه خداست اما اینجا ابروی من برده می شود. اصلا چرا سازمان تعاون روستایی خودش اقدام نکرد و مجوزها را باطل نکرد؟

وی در ادامه با انتقاد مجدد از عملکرد بانک مرکزی گفت:  آقای قاضی وقتی کسی بیاید جلوی دادگاه و بگوید با اقای صلواتی کار دارم. او را به داخل راه می دهند اما در بانک مرکزی نمی شود کسی را ملاقات کرد.

این متهم گفت: خوشحالم دادگاهی است و من می‌توانم از خود دفاع کنم. به عدالت دادگاه ایمان دارم و می‌توانم اینجا مسایل را بازگو کنم.

دادسرا برای اینکه مرا فراری دهد می‌گفت می‌خواهیم تو را بازداشت کنیم

وی افزود: تمام مطالبم قابل استعلام است. من همه اسناد و مدارک را تحویل دادم و رسید گرفته‌ام. دادسرای پولی و بانکی چندین بار به بهانه اینکه مرا فراری دهد می‌گفت می‌خواهیم تو را بازداشت کنیم و من را می‌ترساند اما من قصدی برای فرار نداشتم و نهایتا مرا بازداشت کردند و شعبه های بانکی تعطیلی شد. من در ان ایام ۹ ماه بازداشت بودم و ۱۳۵ روز در اگاهی بودم‌. من را بخواهید تا از خود دفاع کنم حتی در ان مدت یک جلسه درباره بانک مرکزی از من پرسیده نشد زیرا می گویند بانک مرکزی نهاد دولتی است و حرفش فصل الخطاب است.

وی افزود: من حتی دو روز قبل از بازداشت در حال مکاتبه با بانک مرکزی بودم.  من از آن زمان تاکنون ۲۸ ماه در بازداشتم و رویه غلط بانک مرکزی باعث این مشکلات شده است و حتی سازمان بورس به بانک مرکزی گفت که این موسسات مالی و تعاونی ها زیان ده هستند اما کسی توجه نکرد یعنی بانک مرکزی می دانست موسسات زیان ده هستند اما آنها را سهامدار می کرد. مگر می‌شود بانک مرکزی در جریان اقدامات موسسات تعاونی نباشد. اصلا موسسه کوثر کی مجوز داشته است؟ بانک مهر اقتصاد کجا ثبت شده است؟ در ثبت شرکت‌ها هنوز اسمش موسسه قرض الحسنه بسیجیان است اما شعبه‌های زیادی را درسراسر کشور به اسم بانک مهر اقتصاد دارد. آقای رییس جمهور اخیرا گفته است که می‌خواهیم بانک ها را سازماندهی کنیم. چطور الان یادتان افتاده است این کار را کنید.

این بازداشت‌ها حق من است چون وارد یک سیستم کثیف در بانک مرکزی شدم

متهم ردیف اول پرونده موسسات مالی ادامه داد: ما هم مثل شما مسلمان بوده‌ایم و اینقدر هم کافر نیستیم، ما هم کت و شلوار می‌پوشیدیم، چرا به ما توجهی نشد. ۱۰۰ بار نامه به مسئولان بانک مرکزی نوشتم اما کسی گوش نداد. البته خودم هم مقصر هستم و این بازداشت‌ها حق من است چون وارد یک سیستم کثیف در بانک مرکزی شدم. هرکجای دنیا بروید حساب و کتاب دارد اما بانک مرکزی فقط یک سایت دارد که اعلام کند چه کسی مجوز دارد و چه کسی ندارد! مگر شفاف‌سازی بد است، چرا شرایط‌ها را اعلام عمومی نمی‌کنید و اگر دنبال دلال‌بازی نیستید باید شفاف‌سازی را انجام دهید.

وی گفت: کدام نامه به من زده شده است و جوابی نگرفته‌اید؟ شما اصلاً برای کارهایتان سندی به دست کسی نمی‌دادید و تلفنی درخواست‌هایتان را مطرح می‌کردید. من حدود ۴۸ زونکن را تحویل بانک مرکزی دادم و تمامی کیفرخواست از روی اطلاعات و پرونده‌های تحویلی من تهیه شده است.

با ۲۴ هزار نفر تسویه کردم، از  45 هزار نفر فقط ۸۴ نفر مانده‌اند

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: مگر پرونده من مالی نیست؟ پس چرا اصلاً یک بار هم حسابرسی نشده است؟ من اموالم را فروختم تا کار مردم رفع و رجوع شود اما تمام تلاشم را کرده‌ام تا کار مردم حل شود. من با ۲۴ هزار نفر تسویه کردم و از مجموع ۴۵ هزار نفر فقط ۸۴ نفر مانده‌اند که آنها هم هرکدام یک میلیارد گرفته‌اند.

این متهم اضافه کرد: بازپرس پرونده به من گفته است که ۶ هزار نفر شکایت کرده‌اند، من که این را نمی‌دانم اما از طریق بانک تجارت با همه تسویه شده است و وقتی به بازپرس می‌گویم که این موضوع را توجه کن و کیفرخواست را اصلاح کند می‌گوید به من ربطی ندارد و برو به دادگاه بگو، حتی بازپرس می‌گوید که علم من می‌گوید که اموال شما بی‌ارزش است، من بارها سند داده و ملک معرفی کرده‌ام اما کسی به آن توجه نمی‌کند.

کل پولی که از مردم دریافت کرده‌ایم ۱۶۲ میلیارد تومان بوده است

وی گفت: کل پولی که ما از مردم دریافت کرده بودیم ۱۶۲ میلیارد تومان بوده است یعنی کل پولی که در اختیار ما بوده همین عدد بوده است شما باید بروید و ببینید که از این ۱۶۲ میلیارد چه میزان ملک خریداری شده، چه میزان تسهیلات داده شده و کجاها مصرف شده است.

متهم آزاد در ادامه لایجه دفاعی خود را قرائت کرد و با توجه به ایرادات آن  ادامه داد: اساس تشکیل پرونده قبل از استیجازه بوده و درصلاحیت دادگاه های ویژه نیست ، بنده به اتهامات بازپرس در اخذ اخرین دفاع اعتراض کردم اما متاسفانه به این موضوع رسیدگی نشده است.

ادامه دارد…لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 264 بازدید

بازدید دیروز: 223 بازدید

بازدید کل : 373912 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر