دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۱
سرویس: مقالات
 |  26/ فروردین/ 1398 - 10:54
  |   نظرات: بدون نظر
21 بازدید بازدید

شرایط تعیین نماینده نامزدهای انتخاباتی مجلس در شعب اخذ رأی مشخص شد


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه و در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مقرر کردند: هر یک از نامزدها به تنهایی یا چند نامزد مشترکاً می توانند حوزه های دارای یک نماینده به ازای هر صندوق یک نماینده، حوزه های دارای دو نماینده به ازای هر دو صندوق یک نماینده، حوزه های دارای سه نماینده به ازای هر سه صندوق یک نماینده به هیات نظارت حوزه انتخابیه معرفی کنند.
همچنین نامزدها می توانند در حوزه های دارای چهار نماینده به ازای هر چهار صندوق یک نماینده، حوزه های دارای پنج نماینده به ازای هر پنج صندوق یک نماینده، حوزه های دارای شش نماینده به ازای هر شش صندوق یک نماینده، برای شعب اخذ رأی یک نفر نماینده به هیأت نظارت حوزه انتخابیه معرفی کنند.
بر این اساس، متناسب با تعداد نمایندگان هر حوزه انتخابیه، به همان تعداد از صندوق ها یک نماینده وجود دارد و حوزه انتخابیه تهران به ازای هر سی صندوق دارای یک نماینده است، این نمایندگان می توانند در محل شعب أخذ رأی حضور داشته باشند.
نمایندگان نامزدها چنانچه تخلفی در شعب أخذ رأی صورت گیرد، بدون دخالت، مراتب را به هیأت های اجرائی و نظارت بخش یا مراکز شهرستان کتبا اعلام می کنند.
با رای امروز نمایندگان، حضور نمایندگان هر یک از نامزدها تا پایان أخذ رأی و شمارش آرا و تنظیم صورتجلسه بلامانع است. ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی از هر طریق ممنوع است و جرم محسوب می گردد و متخلف به مجازات مقرر در تبصره (۴) این ماده محکوم می شود.
نمایندگان همچنین مقرر کردند: نامزدها باید توسط نامزد یا مسئول ستاد اصلی تبلیغات هریک از نامزدها تا پنج روز قبل از روز أخذ رأی به فرماندار یا بخشدار مربوط معرفی شوند.
فرمانداران یا بخشداران موظفند کارت هریک از نمایندگان مذکور را برای شعبه معرفی شده توسط نامزد یا مسئول ستاد اصلی تبلیغات وی تا دو روز قبل از روز أخذ رأی به مسئول ستاد اصلی تبلیغات نامزد مربوط تحویل دهند.
با رای نمایندگان، کارکنان (پرسنل شاغل نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی) نمی توانند از طرف هیچ نامزدی نمایندگی داشته باشند.
نمایندگان نامزدها در صورت هرگونه اعتراض یا مشاهده تخلف، مراتب را شخصا یا توسط نامزد، کتبا به هیأت های اجرائی و نظارت یا نماینده فرماندار یا ناظر شعبه اعلام می کنند. حضور نمایندگان نامزدها قبل از پلمب صندوق های اخذ رأی و شروع رأی گیری تا پایان أخذ رأی، خواندن و شمارش آرا و تنظیم صورتجلسه نتایج أخذ رأی بلامانع است و ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب أخذ رأی و حسب مورد اماکن تجمیع آرای انتخابات، ممنوع است .
عدم حضور نمایندگان نامزدها مانع از شروع أخذ رأی، شمارش و تجمیع آرا و سایر اقدامات قانونی نیست. نتایج آرای شعب در صورت درخواست نامزد توسط وزارت کشور در اختیار وی قرار می گیرد.
نمایندگان امروز همچنین مقرر کردند: نامزدها حق تبلیغ له یا علیه هیچ یک از نامزدها یا دخالت در انجام وظایف اعضای شعب أخذ رأی را ندارند. در صورت تخلف با تنظیم صورتجلسه توسط نماینده فرماندار و ناظر شعبه، ضمن مراجع صالح قانونی اعلام می شود . ضبط کارت متخلف، وی از شعبه أخذ رأی مربوط اخراج شده و مراتب به مراجع صالح قانونی اعلام می شود.
حضور دیگر افراد به جز مسؤولین (مسئولین و اعضای صندوقهای أخذ رأی، ناظران شورای نگهبان، نمایندگان و بازرسان وزارت کشور و نمایندگان نامزدها) در شعب أخذ رأی تحت هر عنوان ممنوع است و جرم محسوب می گردد. مأمورین انتظامی و مسؤولین صندوق های أخذ رأی موظفند از حضور افراد غیر مسئول جلوگیری به عمل آورند. متخلفان علاوه بر جزای نقدی درجه شش به هشت سال محرومیت از عضویت و مسؤولیت در شعب أخذ رأی محکوم می شوند.
احزاب و گروه هایی که مطابق این قانون فهرست انتخاباتی خود را ارائه نموده اند، می توانند به نمایندگی از نامزدهای عضو فهرست، اقدام به معرفی نماینده کنند. در این صورت نامزدهای عضو فهرست، حق معرفی نماینده مستقل ندارند.
سیام**۱۰۵۸** ۹۱۲۱ **۲۰۲۱**

انتهای پیام /*لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 270 بازدید

بازدید دیروز: 223 بازدید

بازدید کل : 373918 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر