دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۲
 |  26/ فروردین/ 1398 - 11:09
  |   نظرات: بدون نظر
17 بازدید بازدید

سومین جلسه دادگاه تعاونی البرز ایرانیان آغاز شد


به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا سید محمد آقامیری راد نماینده دادستان تهران در دومین جلسه رسیدگی به این پرونده گفت: ۲۲۰ نفر به دلیل ارتباط با متهمان پرونده تعاونی البرز ایرانیان موفق به دریافت تسهیلات در حدود ۴۰ میلیارد تومان بدون بهره یا با سود کمتر از چهار درصد شده اند.
نماینده دادستان تهران یک ماه فرصت داد تا افرادی که از تعاونی البرز ایرانیان وام گرفته اند، در دادسرای پولی بانکی حضور یافته و تسهیلات دریافتی خود را پرداخت کنند. چون در غیر این صورت نسبت به این افراد اعلام جرم صورت خواهد گرفت.
وی افزود: با توجه به بحران اقتصادی ایجاد شده و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد، کمیته ای متشکل از نمایندگان سه قوه به رد مال این موسسات تصمیم گرفتند و بانک مرکزی از طریق بانک های عامل موظف به ایجاد خط اعتباری شد که تا اوایل سال ۹۷ تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت صورت گرفته و در ماه‌های اخیر نیز سپرده‌های تا یک میلیارد تومان نیز پرداخت شده است.
نماینده بانک تجارت در جلسه دوم اعلام کرد: به موجب مصوبه کمیته سران سه قوه، از سی تیر سال ۹۶ برای ساماندهی تعاونی البرز ایرانیان ورود کردیم و توانستیم در ۲۰ روز اول تا سه میلیون تومان از پول سپرده گذاران را پرداخت کنیم و ظرف هفت ماه تا ۱۰۰ میلیون و اکنون سپرده های یک میلیارد تومانی را نیز پرداخت کرده ایم.
وی افزود: تعداد سپرده گذاران قبل از ساماندهی بالغ بر ۵۰ هزار نفر بوده که بعد از ساماندهی تعداد این سپرده گذاران ۳۹ هزار حساب تقلیل یافت و تاکنون ۱۶ هزار سپرده گذار بالغ بر ۶۳۰ میلیارد تومان دریافت کرده و سپرده ۲۶ هزار نفر نیز که سپرده‌های کوچکی دارند و هنوز مراجعه نکرده اند، حدود هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.
فرزاد امین پور نماینده حقوقی بانک کشاورزی گفت: به دنبال تصمیم کمیته سران قوا، از اسفند ۹۶ به ساماندهی شرکت تعاونی ولی عصر(عج) رباط کریم پرداختیم و از ۱۵ اسفند وجوه سپرده گذاران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، در سه مرحله به میزان ۱۵هزار و ۱۳۵ میلیارد تومان تسویه شد. کل بدهی بر اساس اصل سپرده ۲۵۹ میلیارد تومان است که بانک کشاورزی ۱۳۵ میلیارد تومان را پرداخت کرده است.
این پرونده ۳۵۳ جلد دارد و متهمان آن را امیرحسین آزاد، حسن قریانی، محمد بهرامی حسن آباد و احسان حیدری تشکیل می دهند و اتهامشان افساد فی الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به موثر بودن اقدامات است.
سپرده گذاران این دو موسسه بالغ بر ۹۱ هزار نفر هستند که ۶ هزار و ۳۶ نفر آنان به دادگاه شکایت کرده اند.
موسسه مالی البرز ایرانیان از سال ۹۱ تا ۹۶ حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته و موسسه ولی عصر از اردیبهشت ۹۴ تا اسفند ۹۶ در حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده است.
حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان تعهدات موسسه البزر و حدود ۲۵۹ میلیارد تومان از تعهدات مالی موسسه ولی عصر به سپرده گذاران هنوز پرداخت نشده و باقیمانده است.
دولت با ایجاد خط اعتباری ۷۰۰ میلیارد تومانی به دو بانک تجارت و کشاورزی ماموریت داد تا مطالبات سپرده گذاران را تسویه کنند که بانک تجارت تاکنون ۶۳۰ میلیارد تومان به ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر از سپرده گذاران موسسه البرز پرداخت کرده و بانک کشاورزی نیز ۱۳۵ میلیارد تومان به ۱۵ هزار نفر از سپرده گذاران موسسه ولی عصر پراخت کرده و با آنان تسویه حساب کرده است.
اجتمام*۱۰۰۳*۱۸۳۴

انتهای پیام /*لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 247 بازدید

بازدید دیروز: 223 بازدید

بازدید کل : 373895 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر