دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۸
 |  26/ فروردین/ 1398 - 12:27
  |   نظرات: بدون نظر
20 بازدید بازدید

تعاونی ولی عصر منابع مالی را بدون هماهنگی خارج می کرد


به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی ایران روز دوشنبه در سومین جلسه رسیدگی به اتهامات تعاونی های البرز ایرانیان، ولی عصر(عج)، فردوس و آرمان در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی که به صورت علنی و به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد، این موضوع را مطرح کرد.
وی افزود: این تعاونی به خرید املاکی در شهرهای تهران، مشهد و آمل اقدام کرده است بدون اینکه از سازمان تعاونی روستایی مجوز بگیرد. شرکت‌های تعاونی طبق قانون مصوب سال های ۴۴ و ۵۰ تشکیل شده و بر اساس ماده چهار اساسنامه این شرکت ها حوزه فعالیت قانونی آنها روستاها است و اداره امور شرکت برعهده هیات مدیره و مدیرعامل شرکت است که پس از تایید مجمع عمومی نافذ است.

* اتهامات متهم ردیف اول
قاضی صلواتی اتهام امیرحسین آزاد را افساد فی الاض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به موثر بودن، کلاهبرداری مشدد، جعل امضای روح الله رحمانی زاده، استفاده از سند مجعول و جعل مهر البرز ایرانیان و آرمان اعلام کرد.
امیرحسین آزاد متهم ردیف اول ضمن معرفی خود گفت: بنده متولد سال ۶۶ دارای مدرک کارشناسی هستم و هیچگونه سابقه کیفری ندارم. هیچ یک از اتهامات را قبول ندارم. زیرا هیچ تخلفی نکردم و در طول فعالیت تلاش کردم تا از مال مردم صیانت کنم.
این متهم ادعا کرد که کیفرخواست بر اساس تسویه حساب سیاسی با دیگران تنظیم شده است و افزود: نماینده دادستان ارقام را بیشتر از آنچه که هست در کیفرخواست اعلام کرده است. مثلاً چندبار مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد را ۱۳ هزار میلیارد اعلام کرده است.
وی افزود: علنی بودن دادگاه به معنای پخش دادگاه در رسانه هاست ولی گزارش های خلاف واقع در رسانه ها پخش شده است. مثلا یک منزل ویلایی را نشان می‌دهند و می‌گویند منزل من است در حالی که من چنین منزلی ندارم.
آزاد اضافه کرد: من هیچ سمتی در شرکت تعاونی ولی عصر ندارم ولی کیفرخواست به گونه ای نوشته شده که این دو پرونده یعنی البرز ایرانیان و ولی عصر با هم ادغام شده است.

* متهم ردیف اول: بانک مرکزی بنای ساماندهی موسسات را نداشت
امیرحسین آزاد افزود: تمام تلاشم را در همکاری با مراجع قضایی و انتظامی و بانک مرکزی داشتم ولی بانک مرکزی از ابتدا بنای ساماندهی موسسات را نداشت. سازمان تعاون روستایی مجوز فعالیت به ما داد و در نهایت بانک مرکزی می‌توانست آن را باطل اعلام کند نه اینکه بلاتکلیف باشد.
وی گفت: من صدها بار مکاتبه کردم تا مجوز از بانک مرکزی بگیرم ولی ادعا می کنند که من به نامه های بانک پاسخ نمی دهم. من به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی که آن زمان معاون اول قوه قضاییه بود و همچنین به حجت الاسلام محسنی اژه‌ای و دادستان تهران نامه نوشتم اما بانک مرکزی واقعیت را نمی گوید.
متهم ردیف اول افزود: هفت هزار تعاونی به گفته سیف رئیس سابق بانک مرکزی در کشور فعالیت می‌کنند ولی بانک مرکزی به صورت شفاهی دستور می‌دهد تا مدرکی از خود به جا نگذارد.

* متهم ردیف اول: نه فراری بودم و نه متواری
آزاد گفت: من نه فراری بودم و نه متواری و حتی زمانی که اداره آگاهی من را تلفنی احضار می‌کردند در آگاهی حاضر می‌شدم. در ۱۶ اسفند ۹۵ بازداشت شدم ولی تا ۹ ماه هیچ اتفاقی در پرونده نیفتاد و فقط حساب‌ها را بستند و شعبه را تعطیل کردند.
وی افزود: بانک مرکزی به مردم گفت که من می خواستم از کشور فرار کنم و آنان مرا دستگیر کردند. ۲۸ ماه است که در بازداشت به سر می برم ولی مشکلات تعاونی حل نشده است چون بانک مرکزی رویه اشتباهی را در پیش گرفته است.

* آزاد: بانک مهر اقتصاد کجا ثبت شده
متهم ردیف اول با اشاره به سابقه موسساتی مانند کاسپین گفت: بانک مهر اقتصاد ۲ هزار شعبه دارد اما شما بگویید در کجا ثبت شده و فقط به عنوان موسسه قرض الحسنه بسیجیان در ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه موسسه تعاونی البرز ایرانیان ۵۰ شعبه داشته است، افزود: من وارد سیستم کثیفی در بانک مرکزی شدم. چون در دنیا برای گرفتن هرگونه مجوزی اعلام می‌کنند که چه مدارکی نیاز است ولی بانک مرکزی باید شفاف‌سازی کند و بگوید شرایط تاسیس تعاونی اعتبار چیست.
آزاد اظهار داشت: بانک مرکزی به صورت تلفنی از من مدارک می خواستند و من مدارک را تحویل می دادم. من ۴۸ زونکن به بانک مرکزی دادم ولی بانک مرکزی می گوید هیچ اطلاعی از موسسه تعاونی ولی عصر ندارد در حالی که من قبل از بازداشت با ۲۴۰ هزار نفر از سرمایه‌گذاران تسویه حساب کردم.
وی افزود: از نماینده دادستان انتظار داشتم در چنین پرونده مالی یک گزارش حسابرسی هم تهیه می‌شد. از ۴۵ هزار سپرده‌گذار ۸۴ نفر مانده که هر کدام از این ۸۴ نفر یک میلیارد تومان دریافت کردند. ۶ هزار نفر رضایت دادند و گفتم کیفرخواست اصلاح شود ولی به من اعلام کردند که در دادگاه این مسئله را مطرح کنم.
ادامه دارد….
اجتمام*۱۰۰۳*۱۸۳۴

انتهای پیام /*لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 249 بازدید

بازدید دیروز: 223 بازدید

بازدید کل : 373897 بازدید

افراد آنلاین: 1 نفر