چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۴
سرویس: مقالات
 |  23/ اسفند/ 1397 - 3:58
  |   نظرات: بدون نظر
23 بازدید بازدید

همایش احزاب؛ از حاشیه تا متن


به گزارش گروه سیاسی ایرنا، سالن همایش وزارت کشور صبح امروز -پنجشنبه- میزبان دبیران کل و نمایندگان احزاب، تشکل ها و انجمن های مورد تایید وزارت کشور بود. چهره هایی از سه طیف سیاسی مختلف گرد هم آمدند تا ضمن مرور عملکرد یک سال گذشته خود، برای سال جدید فعالیت خود برنامه ریزی کرده و اعضای شورای مرکزی خانه احزاب و بارزسان را به عنوان نمایندگان خود برگزینند.
سه گروه عمده سیاسی در ایران یعنی اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین و اعتدالگرایان در همایش امروز خانه احزاب کاندیداهای مورد نظر خود را در معرض رای قرار می دهند تا از میان آن ها شورای مرکزی خانه احزاب و بازرسان این نهاد را انتخاب کنند.
همایش امسال خانه احزاب، محل گفت و گوها و گلایه های درون حزبی، اعلام برخی ادعاهای ثابت نشده و در نهایت پروسه انتخابات بود.

**انتقادات درون و برون حزبی
گعده های مختلف فعالان سیاسی سه فراکسیون مشخص در خانه احزاب حاشیه های جالبی هم داشت. مهمترین محور گعده های اصلاح طلبان بحث اصلی ناکارآمدی اعضا و جوانگرایی بود. انتقاداتی هم از سوی برخی دبیران کل احزاب شهرستان ها به فعالان حزبی در تهران و جبهه هماهنگی اصلاحات وارد شد.
بحث ها درباره خروجی فعالیت شورای عالی اصلاح طلبان، آینده این شورا و نیز برنامه جریان اصلاحات در انتخابات سال آینده بیشترین مباحث را در میان اصلاح طلبان داشت.
غیبت برخی چهره های تاثیر گذار اصولگرا هم محور بحث های فراکسیون اصولگرایان در این همایش بود. برنامه ریزی برای حضور موثر در انتخابات خانه احزاب هم مورد توجه اصولگرایان و هم فراکسیون مستقلین و اعتدالی بود.

**ادعای جالب حزب دزدی
در بحبوحه برگزاری جلسات میان فراکسیونی، «محمدمیرباقری» دبیرکل حزب وحدت و اندیشه اسلامی مدعی شد، «بهروز نعمتی» دبیرکل حزب رفاه ملت این حزب را دزدیده است! میرباقری در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: آقای نعمتی حزب رفاه را دزدیده و کنگره برگزار کرده است. مسئولان برگزاری این مراسم به چه حقی سیاسی کاری می کند؟
نعمتی نیز در پاسخ به این ادعا گفت: کنگره حزب رفاه ملت با برنامه و زیر نظر وزارت کشور برگزار شد و اتفاقا آقای میرباقری هم در آن حضور داشت و رای لازم را به دست نیاورده است. دلیل این اعتراض وی هم می تواند همین موضوع رای نیاوردن باشد.

**نتایج انتخابات
انتخابات هفتمین دوره مجمع عمومی خانه احزاب با تمام حواشی آن تمام شد. سه فراکسیون اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین و اعتدالیون نامزدهای خود را در معرض رای قرار دادند و به این ترتیب ۳۷ نفر شامل اعضای احزاب و تشکل ها برای شورای مرکزی و بازرسان دوره جدید انتخاب شدند. از اردوگاه اصلاحات حسین کمالی و مصطفی کواکبیان و یدالله طاهرنژاد به ترتیب از احزاب کار، مردم سالاری و کارگزاران سازندگی به عنوان نفرات اول تا سوم در کنار نام های دیگری چون فاطمه راکعی و علی صوفی و احمد حکیمی پور به عضویت شورای مرکزی درآمدند.
از اصولگرایان همانطور که انتظار می رفت حسن غفوری فرد بیشترین رای را کسب کرد و فهیمه محمدی و قدرت ملکی به همراهی دیگر اعضای منتخب اصولگرا وارد شورای مرکزی شدند.
انتخابات فراکسیون مستقلین و اعتدالیون هم با تمام حواشی آن برگزار و محمد تبرایی، شهاب الدین صدر و جمشید ایرانی با دیگر مستقلین خانه احزاب، در دور آینده در شورای مرکزی خانه احزاب حضور خواهند داشت.
سال جدید برای احزاب به دلیل برگزاری انتخابات مجلس یازدهم و گسترده شدن نقش احزاب برای تاثیرگذاری بر این انتخابات بسیار مهم خواهد بود و سیاست ایران منتظر نقش آفرینی احزاب در سال انتخابات خواهد ماند.
سیام** ۹۴۰۲* ۳۲۰۲*

انتهای پیام /*لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تازه ترین اخبار
آمار بازدید:

بازدید امروز: 213 بازدید

بازدید دیروز: 1585 بازدید

بازدید کل : 328193 بازدید

افراد آنلاین: 2 نفر