جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۵۶
 |  21/ بهمن/ 1397 - 5:19
  |   نظرات: بدون نظر
32 بازدید بازدید

سطح منطقه حفاظت شده گلیل شیروان به ۱۸ هزار هکتار رسید


سیداصغر مطهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این منطقه در مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد که دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.
وی با بیان اینکه تعداد وحوش و پستانداران گلیل و سرانی پس از انقلاب به دلیل افزایش گشت های حفاظتی رشد چشمگیری داشته است گفت: این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و گوناگونی بسیار بالای پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین «قوچ اوریال»، ۲۷ تیرماه سال ۱۳۵۰ منطقه حفاظت شده اعلام شد.
مطهری با بیان اینکه در چهل سال انقلاب جمعیت قوچ و میش، کل و بز، آهو، پلنگ، گرگ و گراز به فور در این منطقه زیاد شده است افزود: گلیل و سرانی» موسوم به «کپه داغ» در شهرستان شیروان به عنوان سیزدهمین «زیست کره» کشور در ۲۰ مردادماه امسال به تایید نهایی رسید و به نام جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ثبت شد.
گلیل سومین منطقه کشور است که پس از انقلاب اسلامی به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی احداث پاسگاه محیط بانی در منطقه گلیل و سرانی، اجرای طرح مدیریت مشارکتی و فرامرزی، جذب و بکارگیری نیروهای محیط بان، تجهیز پاسگاه های منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی به ۶ دستگاه موتور سیکلت و خودروی پیکاپ و احداث واحد اسلحه خانه در دو پاسگاه شهید پرهام و پاسگاه ملوانلو را از جمله دستاوردهای چهل سال انقلاب عنوان کرد.
مطهری گفت: خرید ۲۵ دستگاه کپسول آتش نشانی برای پاسگاه های محیط بانی شیروان، خرید تانکر حمل آب، احداث آبشخور در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی، صدور دفترچه شناسایی شکارچیان و صدور پروانه شکار پرندگان، افزایش ضریب امنیتی و حفاظتی زیستگاه ها و صدور پروانه دفع حیوانات آسیب رسان از دیگر دستاودرهای حفاظت محیط زیست در چهل سال انقلاب است.
منطقه گلیل و سرانی در ۶۵ کیلومتری شمال شیروان واقع است.
۷۱۸۶/ ۶۰۴۲

انتهای پیام /*لینک منبع


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آمار بازدید:

بازدید امروز: 164 بازدید

بازدید دیروز: 705 بازدید

بازدید کل : 250619 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر